Základný kapitánsky kurz

Chorvátska licencia B

Chorvátsky kapitánsky preukaz získate počas týždenného kurzu na plachetnici v chorvátskom Šibeniku, kde máme vybudované vynikajúce zázemie. Táto licencia vás oprávňuje viezť plachetnice, vodné skútre, katamarány alebo motorové jachty bez obmedzenia výkonu motora, do maximálneho výtlaku 30 ton s maximálnym počtom 12 osôb.

Kurzu sa môžete zúčastniť od veku 16 rokov a preukaz je platný chorvátských teritoriálnych vodách, 12 námorných míľ od pobrežia alebo posledných ostrovov.

Hamonogram

Dobrá príprava je vždy základom úspechu. Preto už 2 týždne pred kurzom od nás dostanete študijný materiál a pokyny k naštudovaniu základných pojmov na zorientovanie sa v problematike. Komu sa to do termínu kurzu nepodarí, všetko hravo dobehne počas kurzu. Spoločne si dohodneme dopravu pre všetkých účastníkov a adresu stretnutia v prístave Mandalina.

Spoločné zoznámenie celej posádky s loďou, inśtruktorom a základnými pravidlami fungovania na plachetnici prebehne v sobotou okolo 17:00. Plachetnica na ktorej robíme kapitánske kurzy je dostatočne veľká a pohodlná na to, aby sme na nej komfortne strávili celý kurz. Je vybavená 2-miestnymi kajutami s posteľnou bielizňou, WC a sprchou s teplou vodou, kuchynkou so sporákom, rúrou na pečenie, chladničkou, riadom a komplet stolovaním pre všetkých a samozrejme salónikom jedálňo – obývačkou.

V nedeľu ráno, tak ako aj po zvyšok kurzu, začneme o 9:00 prednáškou. Prvé dni sa budeme prevažne venovať témam a otázkam, ktoré od vás budú vyžadovať na skúške: námorné mapy, plavebná náuka, navigácia a navigačné značky, pravidlá pre zabránenie zrážkam na mori (Colreg) a práci s vysielačkou. Po obednej prestávke sa každý deň budeme venovať praktickému výcviku – manévrovanie, parkovanie a vyväzovanie lode. Veľký dôraz budeme dávať práve na manévre v prístave, ktoré považujeme za kľúčové v praktickej výučbe.

Skúška na chorvátskom kapitanáte v Šibeniku prebieha v utorok v poobedných hodinách. Utorkové doobedie budeme venovať opakovaniu a skúšaniu, aby ste na skúšku išli bez stresu a svedomím, že ju zvládnete. Skúška prebieha v slovenskom, anglickom, alebo aj chorvátskom jazyku. Utorkové kapitánske skúšky zakončíme spoločnou večerou a drobnou oslavou.

Od stredy sa budeme venovať zvyšným dôležitým témam a predmetom: meteorológia, námorne právo, teória plachtenia, kotvenia, príprava na nočnú plavbu alebo plavbu v nepriaznivých podmienkach, či špecifickým pravidlám a zvykom v chorvátskych vodách. Prejdeme si procedúry preberania a odovzdávania lode. Počas poobednej praktickej časti budeme trénovať manévre a parkovanie v prístave. Pridáme nácvik kotvenia v zátokách, vyväzovanie k bójam, parkovanie bokom k mólu, plavba s plachtami a správne trimovanie plachiet, princípy dobrého kormidlovania, orientácia medzi ostrovmi, praktická navigácia, nočná plavba, nácvik záchrany „man over board“. Vyskúšame si plavbu s malým gumeným člnom s prívesným motorom. A Jednu noc strávime aj mimo domovského prístavu, v zátoke na kotve alebo na bóji.

Piatok vám slávnostne odovzdáme kapitánske preukazy, strávime časť dňa kúpaním a relaxom, doladíme parkovanie a manévre v prístave, dotankujeme loď naftou a vrátime sa späť do domovského prístavu. Podvečer okolo 17:00 kurz končí. Podľa potreby, v piatok večer alebo v sobotu ráno sa rozlúčime a pocestujete s kapitánskym preukazom, množstvom zážitkov a nových skúseností domov.

Doplňujúce informácie

Miesto

Šibenik, prístav Mandalina, Chorvátsko

V cene je zahrnuté

pobyt na lodi, slovenský inštruktor, skriptá, teoretický aj praktický výcvik, záverečné upratanie lode, posteľná bielizeň, kúpeľný poplatok, pohonné hmoty, vystavenie crewlistu

V cene nie je zahrnuté

poplatok za skúšku a vystavenie preukazu (125eur), doprava a strava pre inštruktora a posádku, cestovné poistenie,parkovanie lode mimo domovského prístavu

Platobné podmienky

50% ceny pri objednaní – 50% ceny mesiac pred nástupom

Nalodenie / vylodenie

Sobota od 18.oo hod. / Sobota do 9.oo hod.

Termíny a ceny kurzov

Minimálny počet účastníkov na kurz je 5. V prípade, že sa nenazbiera minimálny počet účastníkov, ponúkneme vám iný termín.

Termín 25.5. - 1.6.2024
Cena 810,- € / osoba
Termín 22.6. - 29.6.2024
Cena 850,- € / osoba
Termín 14.9.-21.9.2024
Cena 810,-€ / osoba
Termín 5.10.-12.10.2024
Cena 770,-€ / osoba

Máte záujem o kurz?

Vyplňte krátky formulár a my sa vám čoskoro ozveme.